List of participants

Name Institution
1 Alla Ivanova AGENCY FOR FOREIGN AFFAIRS AND REGIONAL COOPERATION
2 Vladimir Zarudny Western Baltic territorial department of the Federal Agency for Fishery
3 Svetlana Truseneva The Ministry of Education of the Kaliningrad region
4 Sergey Liutarevich The Ministry of Agriculture of the Kaliningrad region
5 Sergey Maslov Non-profit organization «Union of Fishermen of the West»
6 Andrey Mikhalevich Fisheries Agency and the development of fishery industry of the Kaliningrad region
7 Vladimir Volkogon Rector of Kaliningrad State Technical University (RU)
8 Aleksandr Gudkov Vice-Rector of Kaliningrad State Technical University (RU)
9 Vladimir Ustich Vice-Rector of Kaliningrad State Technical University (RU)
10 Elena Gordeeva Head of International relations department Kaliningrad State Technical University (RU)
11 Brian Shiplee University of Wolverhampton (UK)
12 Thomas Potempa Ostfalia University (D)
13 Anna Rudy Ostfalia University (D)
14 Joachim Schmidt Ostfalia University (D)
15 Susanne Stobbe Ostfalia University (D)
16 Alessandro Figus Link Campus University
17 Diana Spulber Link Campus University
18 Egidijus Bukelskis Vilnius University, Vilnius
19 Elena Boyko Tyumen State Agricultural Academy (RU)
20 Ekaterina Petrarchuk Tyumen State Agricultural Academy (RU)
21 Maria Sidorova Tyumen State Agricultural Academy (RU)
22 Alexander Ivanov Vice-rector of Kuban State University
23 Dmitry Novikov Kuban State University
24 Yury Chepurko Kuban State University
25 Aleksandr Minin Niznih Novgorod State Agricultural Academy
26 Dmitry Postnov State Research Institute of Lake and River Fisheries
27 Ivan Postnov State Research Institute of Lake and River Fisheries
28 Alena Smetanina Niznih Novgorod State Agricultural Academy
29 Nuhkadi Rabasanov Dagestan State University
30 Sergey Ponomarev Astrakhan State University
31 Sergey Yakovlev Volgograd State University
32 Pavel Chernyshkov Atlantic Research Institute of Fisheries and Oceanography
33 Aleksandr Arkhipov Atlantic Research Institute of Fisheries and Oceanography
34 Sergey Shibaev Kaliningrad State Technical University (RU)
35 Konstantin Tylik Kaliningrad State Technical University (RU)
36 Oleg Novozhilov Kaliningrad State Technical University (RU)
37 Andrey Sokolov Kaliningrad State Technical University (RU)
38 Maria Shibaeva Kaliningrad State Technical University (RU)
39 Andrey Aldushin Kaliningrad State Technical University (RU)
40 Yulia Aldushina Kaliningrad State Technical University (RU)
41 Anna Anuryeva Kaliningrad State Technical University (RU)
42 Maria Kalinina Kaliningrad State Technical University (RU)
43 Ekaterina Krivopuskova Kaliningrad State Technical University (RU)
44 Daria Sazonova Kaliningrad State Technical University (RU)
45 Valeria Zagirova Kaliningrad State Technical University (RU)
46 Alena Mychkova Kaliningrad State Technical University (RU)
47 Alena Kuzina Kaliningrad State Technical University (RU)
48 Sergey Umansky Kaliningrad State Technical University (RU)